Projekt

Wolny Las

 

Aby las był. Po prostu.

Zwróćmy lasowi wolność. Aby na jego terenie już nigdy nie zostało wycięte ani jedno drzewo i ani jedno zwierzę nie zostało zatrzelone. Aby wróciła w to miejsce puszcza.

Przekaż darowiznę

Dołącz do nas

Obejrzyj film o projekcie Wolny Las

Wspierających

Zebranych pieniędzy

Główne cele projektu

Zaprzestanie wycinki

Stworzymy zalążek przyszłego starodrzewu, pozwalając wszystkim drzewom dożyć sędziwego wieku i umrzeć naturalną śmiercią. Niech to będzie prezentem dla przyszłych pokoleń.

Zakaz polowania

Główną zasadą obowiązującą na terenie Wolnego Lasu będzie poszanowanie wszelkiego życia. To będzie miejsce, w którym zwierzętom nie będzie groziła śmierć z rąk człowieka.

Przywrócenie naturalnych procesów

Dzięki zaprzestaniu prowadzenia gospodarki leśnej, zaprosimy tu z powrotem Karpacką Puszczę i umożliwimy przywrócenie naturalnych procesów przyrodniczych.

Umożliwienie doświadczania lasu

Las będzie otwarty dla wszystkich miłośników dzikości, pragnących doświadczać przyrody w stanie naturalnym. Na terenie lasu będziemy prowadzić odosobnienia i warsztaty głębokiej ekologii.

Każdy z nas ma wpływ na przyszłość Ziemi. Weźmy sprawy w swoje ręce i do dzieła! 🙂

7 lat temu zapoczątkowaliśmy inicjatywę Bycie w Lesie, której celem jest propagowanie idei głębokiej ekologii i wzmacnianie więzi z naturą. Większość czasu w roku spędzamy w dzikiej przyrodzie, dzięki temu mamy szansę z bliska obserwować, co dzieje się z lasami w Polsce.

Szukając miejsca do prowadzenia warsztatów Bycia w Lesie staramy się wybierać tereny, gdzie nie słychać warkotu pił motorowych i strzałów myśliwych. Szukamy pozostałości wielkiej Karpackiej Puszczy, która już prawie nie istnieje.

Z rozpaczy nad ginącą dziką przyrodą braliśmy udział w obronie Puszczy Białowieskiej przed wycinką oraz w działaniach Inicjatywy Dzikie Karpaty, broniącej wycinki najcenniejszych starodrzewów w Puszczy Karpackiej.

Stopień zniszczenia dzikiej przyrody w Polsce i na świecie jest ogromny, co w obliczu kryzysu klimatycznego jest tym bardziej zatrważające. Uświadomiliśmy sobie, że nie mamy na razie co liczyć na zmiany prawne zwiększające ochronę przyrody w Polsce. Natura ginie a my razem z nią. Musimy działać teraz.

Postanowiliśmy wziąć sprawy w swoje ręce. Z miłości do Ziemi i marzenia o dzikim lesie powstał projekt Wolny Las.

Z Twoją pomocą pragniemy wykupić ponad 5 hektarów lasu w Beskidzie Niskim i objąć go ochroną.

Jeśli nam się uda, las ten będzie naszym prezentem dla przyszłych pokoleń i żywym świadectwem tego, że idea wolnej Ziemi może być urzeczywistniona.

Każda wielka wyprawa zaczyna się od pierwszego kroku.

Przyłącz się do nas i zróbmy go razem.

Przyszłość zaczyna się teraz

Akcja powstała w reakcji na kryzys ekologiczny i klimatyczny, spowodowany nadmierną eksploatacją Ziemi przez człowieka. Wynika to z antropocentrycznego przekonania, że Ziemia należy do nas.

Wolny Las stanie się terenem, na którym będziemy mogli doświadczać bycia w naturze w sposób, który został zapomniany. Przestaniemy być właścicielami Ziemi, a staniemy się współuczestnikami dziejącego się tu życia. Taka zmiana perspektywy umożliwia głęboką przemianę świadomości.

Aby szerzyć ideę Wolnej Ziemi, na terenie Wolnego Lasu będziemy prowadzić zajęcia inicjatywy Bycie w Lesie, odosobnienia kontemplacyjne i warsztaty głębokiej ekologii – umożliwiając doświadczenie przebywania na Ziemi należącej do samej siebie, z pełnym poszanowaniem wszystkich istot zamieszkujących ten las.

Sukces zbiórki nie będzie oznaczał końca projektu Wolny Las, ale jego początek. Planujemy rozszerzać akcję na okoliczne tereny, tworząc w ten sposób zalążek nowego sposobu traktowania Ziemi i zainspirować Was do tworzenia Stref Wolnej Ziemi w całej Polsce i na całym świecie. Mamy nadzieję, że z czasem powstanie sieć wzajemnie wspierających się Stref Wolnej Ziemi, a idea zakorzeni się w świadomości nowego pokolenia.

Do tej pory ponad 1100 osób wsparło finansowo projekt Wolny Las!

Nagrody w podziękowaniu za wsparcie projektu do tej pory zaoferowali:

Agnieszka Kawałek
Pokaz akrobatyki na szarfach

Ryś Kulik
Książki i warsztat 

Małgorzata Mąciwino
Niezbędnik Zerowastowicza 

Wesprzyj projekt Wolny Las

Wesprzyj projekt Wolny Las za pomocą PayPal.

Media o projekcie:

Przekrój:
https://przekroj.pl/spoleczenstwo/pierwsza-strefa-wolnej-ziemi-w-polsce-robert-rient

Smoglab:
https://smoglab.pl/chca-stworzyc-w-polsce-calkowicie-wolny-las-trwa-zbiorka-na-wykup-terenu/

TVN24:
https://fakty.tvn24.pl/fakty-po-poludniu,96/beskid-niski-pomysl-na-stworzenie-wolnego-lasu-bez-wycinki-drzew-i-bez-polowania,986132.html

Teleexpress:
https://youtu.be/1bc5G2hEnBQ

Kurier Rzeszowski:
https://kurierrzeszowski.pl/2019/11/28/wolny-las/

Radio Kraków:
https://www.radiokrakow.pl/audycje/rozmowy-przed-hejnalem/zrzutka-na-las/

Smoglab:
https://smoglab.pl/zebrali-srodki-na-pierwszy-wolny-las-polacy-nie-zawiedli/

K-Mag Magazyn:
https://k-mag.pl/article/-zabijajac-nature-zabijamy-siebie-mowi-pomyslodawca-zbiorki-na-wolny-las-zebrali-ponad-130-tysiecy-1

Polskie Radio Trójka (pod koniec audycji):
https://www.polskieradio.pl/9/5376/Artykul/2421628,Niezwykla-wyprawa-polarna

TOK FM:
https://audycje.tokfm.pl/podcast/84142,Ocalic-las

Gazeta Wyborcza:
https://rzeszow.wyborcza.pl/rzeszow/7,34962,25546263,chca-kupic-ponad-5-ha-lasu-zeby-dac-mu-wolnosc-zadnej-ingerencji.html

Gazeta Wyborcza:
https://rzeszow.wyborcza.pl/rzeszow/7,34962,25756710,chcieli-kupic-las-by-go-uwolnic-od-polowan-i-wycinek-ubieglo.html

Smoglab:
https://smoglab.pl/zebrali-152-tys-zl-na-wolny-las-teren-kupily-lasy-panstwowe/

OKO.Press
https://oko.press/chcieli-wolnego-lasu-bez-polowan-i-wycinek-lasy-panstwowe-nie-pozwolily-w-interesie-skarbu-panstwa/

Tygodnik Powszechny
https://www.tygodnikpowszechny.pl/usiadz-i-patrz-163148

Strona projektu Wolny Las