Projekt

Wolny Las

 

Aby las był. Po prostu.

Zwróćmy lasowi wolność. Aby na jego terenie już nigdy nie zostało wycięte ani jedno drzewo i ani jedno zwierzę nie zostało zatrzelone. Aby wróciła w to miejsce puszcza.

Przekaż darowiznę

Dołącz do nas

Główne cele projektu

Zaprzestanie wycinki

Stworzymy zalążek przyszłego starodrzewu, pozwalając wszystkim drzewom dożyć sędziwego wieku i umrzeć naturalną śmiercią. Niech to będzie prezentem dla przyszłych pokoleń.

Zakaz polowania

Główną zasadą obowiązującą na terenie Wolnego Lasu będzie poszanowanie wszelkiego życia. To będzie miejsce, w którym zwierzętom nie będzie groziła śmierć z rąk człowieka.

Przywrócenie naturalnych procesów

Dzięki zaprzestaniu prowadzenia gospodarki leśnej, zaprosimy tu z powrotem Karpacką Puszczę i umożliwimy przywrócenie naturalnych procesów przyrodniczych.

Umożliwienie doświadczania lasu

Las będzie otwarty dla wszystkich miłośników dzikości, pragnących doświadczać przyrody w stanie naturalnym. Na terenie lasu będziemy prowadzić odosobnienia i warsztaty głębokiej ekologii.

Aktualna sytuacja w związku z projektem

Po wielu poszukiwaniach Tego lasu, kilku próbach kupna, które choć początkowo bardzo obiecujące, okazywały się ślepymi uliczkami, wiosną zeszłego roku podjęliśmy kolejną, już chyba ostateczną próbę. Odnaleźliśmy las, który w całości spełnia założenia naszego projektu i który okazał się być na sprzedaż. Znajduje się w malowniczej, odludnej okolicy, w Beskidzie Sądeckim, niedaleko Piwnicznej-Zdrój. Z powodu swojej niedostępności zachował prawie naturalny charakter. Rosną tam głównie buki i jodły, oraz wiele innych gatunków charakterystycznych dla Puszczy Karpackiej.

Z uwagi na niewątpliwe walory tego lasu, zdecydowaliśmy się na jego zakup, ale tym razem zastosowaliśmy inną taktykę. Las, który przykuł naszą uwagę, z powodu swojego areału (prawie 17 ha), a co za tym idzie – ceny, wykracza daleko poza nasze możliwości finansowe. Postanowiliśmy w związku z tym zaprosić do współpracy dwie inne fundację, które były już od początku żywo zainteresowane projektem “Wolny Las” i które zaoferowały swoje wsparcie. Są to Fundacja Las Na Zawsze oraz Fundacja Unity. W październiku 2021 r. podpisaliśmy wspólnie umowę przedwstępną na zakup owego lasu. Od tego momentu ruch znalazł się po stronie sprzedającego.

Z powodu skomplikowanego charakteru transakcji (kilku współwłaścicieli, brak podziału geodezyjnego terenu, różna klasyfikacja gruntów, obecność na terenie lasu potoku, itp.) proces kupna do tej pory jest w trakcie realizacji.

Co więcej, na samym końcu ruch mają PGL Lasy Państwowe, które mogą również w tym przypadku skorzystać z prawa pierwokupu i zniweczyć pracę wielu ludzi zaangażowanych w ten projekt. Miejmy jednak nadzieję, że do tego tym razem nie dojdzie.

Tak się mają sprawy z Wolnym Lasem na dzień dzisiejszy. Ze swojej strony nie możemy niestety zagwarantować ani pomyślnego zakończenia, bo Lasy Państwowe są nieprzewidywalne w kwestii pierwokupu, ani daty zakończenia, bo urzędy, przez które musi przejść ta sprawa mają swoje tempo pracy i każdy papierek musi swoje odleżeć…

Pozostaje nam cierpliwie czekać, aż sprawy dojrzeją w swoim rytmie.

Do tej pory ponad 1100 osób wsparło finansowo projekt Wolny Las!

Wesprzyj projekt Wolny Las

Wesprzyj projekt Wolny Las za pomocą PayPal.

Media o projekcie:

Przekrój:
https://przekroj.pl/spoleczenstwo/pierwsza-strefa-wolnej-ziemi-w-polsce-robert-rient

Smoglab:
https://smoglab.pl/chca-stworzyc-w-polsce-calkowicie-wolny-las-trwa-zbiorka-na-wykup-terenu/

TVN24:
https://fakty.tvn24.pl/fakty-po-poludniu,96/beskid-niski-pomysl-na-stworzenie-wolnego-lasu-bez-wycinki-drzew-i-bez-polowania,986132.html

Teleexpress:
https://youtu.be/1bc5G2hEnBQ

Kurier Rzeszowski:
https://kurierrzeszowski.pl/2019/11/28/wolny-las/

Radio Kraków:
https://www.radiokrakow.pl/audycje/rozmowy-przed-hejnalem/zrzutka-na-las/

Smoglab:
https://smoglab.pl/zebrali-srodki-na-pierwszy-wolny-las-polacy-nie-zawiedli/

K-Mag Magazyn:
https://k-mag.pl/article/-zabijajac-nature-zabijamy-siebie-mowi-pomyslodawca-zbiorki-na-wolny-las-zebrali-ponad-130-tysiecy-1

Polskie Radio Trójka (pod koniec audycji):
https://www.polskieradio.pl/9/5376/Artykul/2421628,Niezwykla-wyprawa-polarna

TOK FM:
https://audycje.tokfm.pl/podcast/84142,Ocalic-las

Gazeta Wyborcza:
https://rzeszow.wyborcza.pl/rzeszow/7,34962,25546263,chca-kupic-ponad-5-ha-lasu-zeby-dac-mu-wolnosc-zadnej-ingerencji.html

Gazeta Wyborcza:
https://rzeszow.wyborcza.pl/rzeszow/7,34962,25756710,chcieli-kupic-las-by-go-uwolnic-od-polowan-i-wycinek-ubieglo.html

Smoglab:
https://smoglab.pl/zebrali-152-tys-zl-na-wolny-las-teren-kupily-lasy-panstwowe/

OKO.Press
https://oko.press/chcieli-wolnego-lasu-bez-polowan-i-wycinek-lasy-panstwowe-nie-pozwolily-w-interesie-skarbu-panstwa/

Tygodnik Powszechny
https://www.tygodnikpowszechny.pl/usiadz-i-patrz-163148

Zapisz się do listy mailingowej

..aby otrzymywać najnowsze informacje związane z Wolnym Lasem i działalnością Fundacji Bycie w Lesie, a także nasze leśne opowieści 🙂

Strona projektu Wolny Las