Projekt

Wolny Las

 

Aby las był. Po prostu.

Zwróćmy lasowi wolność. Aby na jego terenie już nigdy nie zostało wycięte ani jedno drzewo i ani jedno zwierzę nie zostało zatrzelone. Aby wróciła w to miejsce puszcza.

Przekaż darowiznę

Dołącz do nas

Obejrzyj film o projekcie Wolny Las

Wspierających

Zebranych pieniędzy

Główne cele projektu

Zaprzestanie wycinki

Stworzymy zalążek przyszłego starodrzewu, pozwalając wszystkim drzewom dożyć sędziwego wieku i umrzeć naturalną śmiercią. Niech to będzie prezentem dla przyszłych pokoleń.

Zakaz polowania

Główną zasadą obowiązującą na terenie Wolnego Lasu będzie poszanowanie wszelkiego życia. To będzie miejsce, w którym zwierzętom nie będzie groziła śmierć z rąk człowieka.

Przywrócenie naturalnych procesów

Dzięki zaprzestaniu prowadzenia gospodarki leśnej, zaprosimy tu z powrotem Karpacką Puszczę i umożliwimy przywrócenie naturalnych procesów przyrodniczych.

Umożliwienie doświadczania lasu

Las będzie otwarty dla wszystkich miłośników dzikości, pragnących doświadczać przyrody w stanie naturalnym. Na terenie lasu będziemy prowadzić odosobnienia i warsztaty głębokiej ekologii.

Każdy z nas ma wpływ na przyszłość Ziemi. Weźmy sprawy w swoje ręce i do dzieła! 🙂

7 lat temu zapoczątkowaliśmy inicjatywę Bycie w Lesie, której celem jest propagowanie idei głębokiej ekologii i wzmacnianie więzi z naturą. Większość czasu w roku spędzamy w dzikiej przyrodzie, dzięki temu mamy szansę z bliska obserwować, co dzieje się z lasami w Polsce.

Szukając miejsca do prowadzenia warsztatów Bycia w Lesie staramy się wybierać tereny, gdzie nie słychać warkotu pił motorowych i strzałów myśliwych. Szukamy pozostałości wielkiej Karpackiej Puszczy, która już prawie nie istnieje.

Z rozpaczy nad ginącą dziką przyrodą braliśmy udział w obronie Puszczy Białowieskiej przed wycinką oraz w działaniach Inicjatywy Dzikie Karpaty, broniącej wycinki najcenniejszych starodrzewów w Puszczy Karpackiej.

Stopień zniszczenia dzikiej przyrody w Polsce i na świecie jest ogromny, co w obliczu kryzysu klimatycznego jest tym bardziej zatrważające. Uświadomiliśmy sobie, że nie mamy na razie co liczyć na zmiany prawne zwiększające ochronę przyrody w Polsce. Natura ginie a my razem z nią. Musimy działać teraz.

Postanowiliśmy wziąć sprawy w swoje ręce. Z miłości do Ziemi i marzenia o dzikim lesie powstał projekt Wolny Las.

Z Twoją pomocą pragniemy wykupić ponad 5 hektarów lasu w Beskidzie Niskim i objąć go ochroną.

Jeśli nam się uda, las ten będzie naszym prezentem dla przyszłych pokoleń i żywym świadectwem tego, że idea wolnej Ziemi może być urzeczywistniona.

Każda wielka wyprawa zaczyna się od pierwszego kroku.

Przyłącz się do nas i zróbmy go razem.

Przyszłość zaczyna się teraz

Akcja powstała w reakcji na kryzys ekologiczny i klimatyczny, spowodowany nadmierną eksploatacją Ziemi przez człowieka. Wynika to z antropocentrycznego przekonania, że Ziemia należy do nas.

Wolny Las stanie się terenem, na którym będziemy mogli doświadczać bycia w naturze w sposób, który został zapomniany. Przestaniemy być właścicielami Ziemi, a staniemy się współuczestnikami dziejącego się tu życia. Taka zmiana perspektywy umożliwia głęboką przemianę świadomości.

Aby szerzyć ideę Wolnej Ziemi, na terenie Wolnego Lasu będziemy prowadzić zajęcia inicjatywy Bycie w Lesie, odosobnienia kontemplacyjne i warsztaty głębokiej ekologii – umożliwiając doświadczenie przebywania na Ziemi należącej do samej siebie, z pełnym poszanowaniem wszystkich istot zamieszkujących ten las.

Sukces zbiórki nie będzie oznaczał końca projektu Wolny Las, ale jego początek. Planujemy rozszerzać akcję na okoliczne tereny, tworząc w ten sposób zalążek nowego sposobu traktowania Ziemi i zainspirować Was do tworzenia Stref Wolnej Ziemi w całej Polsce i na całym świecie. Mamy nadzieję, że z czasem powstanie sieć wzajemnie wspierających się Stref Wolnej Ziemi, a idea zakorzeni się w świadomości nowego pokolenia.

1186 osób wsparło zrzutkę na Wolny Las!

Nagrody w podziękowaniu za wsparcie zrzutki zaoferowali:

Wesprzyj projekt Wolny Las

Wesprzyj projekt Wolny Las za pomocą PayPal.

Najbliższe warsztaty Bycia w Lesie

Nie znaleziono żadnych wyników

Nie znaleziono szukanej strony. Proszę spróbować innej definicji wyszukiwania lub zlokalizować wpis przy użyciu nawigacji powyżej.

Strona projektu Wolny Las