Warsztaty rozwojowe, leśne odosobnienia,
wyprawy poza szlakiem, rytuały przejścia.

Las – przestrzeń wolności

Las zaczyna się tam, gdzie kończy się wydeptana ścieżka.
To dzikość, która się dzieje przed naszymi oczami.
To przestrzeń wolności.

Las to analogia świadomości.

To sposób bycia, współ-bycia, współistnienia w bezpośrednim i nierozłącznym związku z całością.

Będąc w lesie – w pełni, każdą komórką ciała i każdym momentem świadomości – staję się jego częścią.
Staję się lasem.

 

Idea

w bliskości z Naturą
odnajdź w sobie spokój i ciszę
jesteś jej częścią
nierozłącznie
zaczerpnij ze źródła inspiracji
nabierz sił
wróć
do Natury
która jest źródłem
życiowej energii
zbliż się
dotrzyj do głębi
subtelnego stanu
świadomości

stworzymy przestrzeń by otworzyć bramę
do wewnętrznej ciszy
która wiedzie
do mądrości i samopoznania
samouzdrawiania
by trwale zagościł w tobie
głęboki spokój
zadowolenie
z każdej doświadczanej chwil

byś żył w pełni
wrażliwości na piękno
pewności
z której jak rzeka
płynie siła
i zdolność
współ-bycia w harmonii
wewnątrz
na zewnątrz
ze sobą
ze światem

Terminy wydarzeń

  1. 30 maja – 5 czerwca 2024 r.
  2. 23-29 czerwca 2024 r.
  3. 7-13 lipca 2024 r.
  4. 28 lipca – 3 sierpnia 2024 r.
  1. 13-19 kwietnia 2024 r. *

  2. 28 kwietnia – 4 maja 2024 r.

  3. 25 – 31 sierpnia 2024 r.**

  4. 22-28 września 2024 r.

  5. 6-12 października 2024 r.

*męska wyprawa
**Wyprawa w dorosłość

Terminy wydarzeń

  1. 30 maja – 5 czerwca 2024 r.
  2. 23-29 czerwca 2024 r.
  3. 7-13 lipca 2024 r.
  4. 28 lipca – 3 sierpnia 2024 r.
  1. 13-19 kwietnia 2024 r. *

  2. 28 kwietnia – 4 maja 2024 r.

  3. 25 – 31 sierpnia 2024 r.**

  4. 22-28 września 2024 r.

  5. 6-12 października 2024 r.

*męska wyprawa
**Wyprawa w dorosłość dla osób w wieku 18-21 lat. 

Pień

Mieszko Stanisławski

Głównym obszarem moich zainteresowań jak i pracy zawodowej jest wewnętrzna, osobista transformacja, zmieniająca sposób widzenia świata z takiego, który jest zabarwiony lękiem, poczuciem separacji i braku, na taki, który daje poczucie głębokiej satysfakcji, wdzięczności i współ-bycia z otaczającą rzeczywistością. Metodą jaką stosuję jest tworzenie przestrzeni umożliwiającej przejawienie się naturalnego potencjału obecnego w każdym z nas, ukrytego pod wieloma warstwami przesądów i uprzedzeń. Swoją pracę opieram na fundamentach psychologii buddyjskiej oraz psychologii procesu.
Z wykształcenia jestem filozofem (UJ). Ukończyłem roczną szkołę Pedagogiki w Dzikiej Przyrodzie (Wildnisschule Wildniswissen) oraz Szkołę Trenerów Rozwoju Osobistego ‘Meritum’. Zajmuję się profesjonalnie fotografią. Jestem ratownikiem GOPR i instruktorem narciarstwa PZN.

*
Od wielu lat praktykuję leśną medytację. Szukam ciszy i dzikości poza wydeptanymi ścieżkami. Uwielbiam słuchać wycia wilków i przykładać dłoń do tropów niedźwiedzia. Dużym szacunkiem darzę nauki dawane przez rośliny. Staram się, aby moja praca była dla dobra Ziemi i wszystkich istot.

Więcej o mnie...

…w pewnym momencie poczułem, że nie ma nic pomiędzy mną a lasem. Jakbym przeszedł na drugą stronę lustra. Jakbym wszedł w obraz. Dźwięki, obrazy, zapachy, wszystkie odczucia zmysłowe zyskały na intensywności. Przezroczysta niby-błona oddzielająca mnie od lasu, sprawiająca, że czułem się istotą z zewnątrz, turystą, gościem… ta błona rozpłynęła się w przestrzeni jak dym z ogniska. Zatarły się granice „ja”. Dopiero teraz wszedłem do Lasu. Powierzchnia skóry przestała mnie oddzielać a zaczęła łączyć – poprzez wrażenia dotykowe – z drzewami, mchem, wilgotną ściółką, wodą w strumieniu.

Nie tyle zniknąłem, co wniknąłem w Las…
Nie tyle – Ja, co – Bycie… w Lesie.

Spokój i zachwyt nad pięknem Bycia. Bycie w pełni. W naturze, w lesie. Bycie lasem… Zastanawiałem się, jak to przekazać ludziom? Jak się tym pięknem podzielić? Fotografie, wiersze, refleksje, momenty ubierane w słowa i obraz to jednak za mało, aby przeżycie mogło zaistnieć. Doszedłem do wniosku, że jedynym sposobem aby podzielić się z kimś doświadczeniem czystego Bycia, jest stworzenie przestrzeni i warunków, aby takie doświadczenie zaistniało.

Szukając inspiracji, wskazówek, nauczycieli i sposobów pracy z ludźmi trafiałem na coraz więcej ścieżek i strumieni, dzięki którym zaczął się kształtować obraz tego, czym jest teraz „Bycie w Lesie”.
Jedną z pierwszych inspiracji były warsztaty „Zgromadzenie Wszystkich Istot” prowadzone przez Rysia Kulika w Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot. Dzięki niemu trafiłem do Szkoły Trenerów Rozwoju Osobistego Meritum, gdzie Ryś razem z Mirelą Pawlikowską uczyli, jak pracować z grupą. Ukończyłem także polsko-niemiecką szkołę mentoringu w dzikiej przyrodzie – Wildnisswissen.
Przez kilka miesięcy podróżowałem z przyjacielem, szamanem, który wprowadził mnie w tajniki szamanizmu syberyjskiego. W peruwiańskiej dżungli pracowałem razem z amazońskimi szamanami (ayahuasceros) organizując odosobnienia i ceremonie ze świętymi, leczniczymi roślinami (psychonauta.com).
Najbardziej inspirującym doświadczeniem na mojej ścieżce był miesiąc w buddyjskim klasztorze w Nepalu i prawie sześć miesięcy spędzone w milczeniu i medytacji podczas dwóch buddyjskich odosobnień.

Jestem instruktorem narciarstwa PZN i ratownikiem GOPR. Zajmuję się zawodowo fotografią. Jestem jachtowym sternikiem morskim. Dużo podróżuję po świecie. Gram na fletach, gitarze i instrumentach etnicznych. Uczę się być obecnym i świadomym w każdym momencie życia i staram się dawać światu to, co najlepsze…

Karolina Stanisławska

Dawniej – instruktorka hatha jogi, fizjoterapeutka, tancerka teatru tańca.
Obecnie – trenerka- absolwentka Szkoły Trenerów ‘Meritum’, mama, nauczycielka i uczennica łąki, lasu i ludzkiego umysłu.
Kiedy mogę, jestem z dala – od miasta, zgiełku, nadmiaru słów i zadań. Szukam harmonii w ruchu i bezruchu. W jodze i medytacji. Ciszę najchętniej przerywam pieśnią, bezruch tańcem. Koi mnie ogień w uśpionym lesie, łąki pełne ziół i swoboda lasu. Z każdym dniem uczę się żyć w uważności na drugiego człowieka, czerpać siłę od gór, płynność ruchu od rzeki, otwartość od bezkresnych przestrzeni – dla życia w pełni.

Więcej o mnie...

Z wykształcenia jestem fizjoterapeutką nauczycielką jogi, trenerką.
Jako nastolatka tańczyłam. Taniec pozwalał mi znaleźć równowagę, uczył świadomości ciała, przekraczania barier stworzonych przez własny umysł, wytrwałości.Kiedy miałam 16 lat trafiłam na mój pierwszy kurs Hatha jogi prowadzony przez Mariusza Kowalczyka. W późniejszych latach praktykowałam w różnych miejscach, szkołach, u różnych nauczycieli. Prowadziłam darmowe zajęcia Hatha jogi, najpierw na Uniwersytecie Medycznym gdzie studiowałam fizjoterapię, później w Autonomicznej Przestrzeni twórczej Cicha 4 w Lublinie. Ukończyłam roczny kurs instruktora rekreacji ruchowej ze specjalizacją Hatha Jogi, organizowany przez Stowarzyszenie Jogi Akademickiej, a kilka lat później kurs instruktorski Hatha jogi w w Ashramie Shri Ved Niketan Dham w Rishikeshu (Indie).

Z biegiem studiów czułam coraz wyraźniej, że są jeszcze inne warstwy człowieka o których nie dowiem się na uniwersytecie. Zaczęłam interesować się metodami pracy z ciałem, choreoterapią, psychologią, technikami relaksacji, twórczej wizualizacji, potencjałem ciała do samoleczenia, pracą ze snami, medycyną chińską, masażem, pracą z oddechem, afirmacjami, spotkałam technikę medytacji Vipassana wg. S.N Goenki.
Dużo czasu spędzałam w naturze, w górach, na polanach i w lesie gdzie moim największym nauczycielem był mój (wtedy jeszcze przyszły) mąż. Wciąż jednak obraz świata i człowieka zdawał się być dla mnie niekompletny.

Z roku na rok coraz częściej byłam w drodze, która pewnego razu powiodła mnie do Indii i Nepalu gdzie spędziliśmy wraz z Mieszkiem ponad pół roku
Trafiliśmy do ośrodka medytacji Tushita nieopodal Dharamsali (Indie), gdzie po raz pierwszy zetknęłam się z buddyzmem tybetańskim, który bardzo mocno wpłynął na moje postrzeganie człowieka i świata, ciała i umysłu, zdrowia i choroby.

Kolejnym krokiem milowym było miesięczne odosobnienie medytacyjne w Klasztorze buddyjskim na wzgórzu Kopan nieopodal Katmandu(Nepal). W wiedzy i praktyce którą tam zdobyłam znalazłam stabilną bazę na której mogło oprzeć się wszystko czego dotychczas się nauczyłam. Od tego czasu odosobnienia stały się moją główną metodą praktyki duchowej i nauki.

Wraz z moim mężem spędziliśmy także dwa miesiące w amazońskiej dżungli. Uczyliśmy się poprzez odosobnienia z leczniczymi roślinami (z hiszpańskiego „diety”) i pomagając tamtejszym szamanom (curanderos) w przygotowaniu takich diet dla innych.
Wspólnie odbyliśmy także dwie niespełna trzymiesięczne medytacje w zupełnym milczeniu. To właśnie wtedy, podczas intensywnej codziennej praktyki jogi i medytacji poczułam się gotowa, żeby podzielić się ze światem tym czego doświadczyłam i czego nauczyłam się przez ostatnie lata.

W przekazywaniu mojego doświadczenia kluczową rolę odegrała roczna Szkoła Trenerów organizowana przesz szkołę “Meritum” w Katowicach. Zdobyta tam wiedza znacznie wpłynęła na formę spotkań i warsztatów które proponujemy.

Od jakiegoś czasu najintensywniej uczy mnie po prostu “Bycie w Lesie”, a od 2020r także “Bycie w Lesie pełnym Rosy” (Rosa to imię naszej córki).

Rosa

Rosa Stanisławska

Swój pierwszy Vision Quest współprowadziła w 2020 r. będąc jeszcze w brzuchu. Od tego czasu jest ważnym elementem zarówno prywatnego jak i zawodowego życia swoich rodziców, którzy ku swojej uciesze odkryli, że można prowadzić Vision Quest  z małym dzieckiem, niemalże tak jak robili to przed pojawieniem się Rosy.
W zależności od typu warsztatów i obecnego stadium rozwoju, w mniejszym lub większym stopniu bierze udział w wydarzeniach organizowanych przez rodziców. Według uczestników Vision Questów obecność Rosy wzrusza, przywraca nadzieję i wzbogaca warsztatowe doświadczenie. Rodzice dbają o to, aby przez swoje wciąż niepełne zrozumienie konwenansów, nie utrudniała przebiegu spotkań.

Korzenie

Niezwykłe zbiegi okoliczności sprawiły, że na naszej drodze pojawili się nauczyciele i przewodnicy. Każdy z nich otworzył drzwi do światów, z których popłynęła i wciąż płynie ogromna rzeka inspiracji. To dzięki nim istnieje „Bycie w Lesie”.

Metody, które stosujemy podczas spotkań są zakorzenione w gruncie wielkich tradycji i w wieloletnim doświadczaniu bycia w Lesie. Rdzeniem naszej praktyki jest ponad 2500-letnia tradycja buddyjska. Czerpiemy również inspirację z filozofii głębokiej ekologii, tradycji szamanizmu syberyjskiego, południowo-amerykańskiego, oraz ścieżki duchowej Indian północno-amerykańskich.

Lama Thubten Yeshe i Lama Zopa Rinpoche

Buddyzm Tybetański

Ani Karin Valham

Buddyzm Tybetański

Ryś Kulik

Szkoła Trenerów Rozwoju Osobistego Meritum, głęboka ekologia, psychologia procesu grupowego.

Mirela Pawlikowska

Szkoła Trenerów Rozwoju Osobistego Meritum, głęboka ekologia, psychologia procesu grupowego.

Jörn Kaufhold

Szkoła Edukacji w Dzikiej Przyrodzie (wildniswissen.de), ścieżka północno-amerykańskich Indian, Nature-Mentoring, tropienie zwierząt.

Kizil Ay Dunord

Szamanizm syberyjski

Maestro Esteban Odicio i Maestra Olinda Canayo

Szamanizm amazoński, praca z roślinami leczniczymi

Ven. Robina Courtin

Psychologia buddyjska, Buddyzm w działaniu.

Nie znam drugiego człowieka, który tak jak Mieszko czuje naturę, a jednocześnie potrafi łagodnie i zdecydowanie wprowadzać innych w świat bliskiego kontaktu z przyrodą. Warsztaty Bycia w lesie dają nową perspektywę, głębię, zrozumienie.
Polecam z całego serca.

Janek Szpil 
Joga Jana

Mieszko to wspaniały przewodnik po meandrach ludzkiej duszy. Idąc za procesem prowadzi ludzi do głębokiego spotkania z samym sobą. W czuciu, widzeniu, wewnętrznej ciszy… Z Karo stanowią pięknie uzupełniający się duet, który obdarowuje świat swymi skarbami.

Agata Bargiel
Moc Głosu

Jak do lasu, to tylko z Mieszkiem!

Adam Bielecki
Adam Bielecki – himalaizm

„Bycie w lesie” to okazja do zamieszkania na łonie przyrody. Po co ci to? Jest taka cześć ciebie, która zna odpowiedź na większość pytań. W zgiełku codziennego życia mówi cicho i tylko wtedy kiedy potrafisz słuchać. Kiedy jej słuchasz rzeczy stają się prostsze. Wiesz czego chcesz i nie marnujesz energii na to co zbędne. Ten głos nie potrzebuje porad, treningu ani niczego z zewnątrz. Potrzebuje przestrzeni do mówienia i odwagi słuchania żeby opowiedzieć ci o rzeczach trudnych, za którymi ukrywa się wiele odpowiedzi.
Z Mieszkiem łatwiej znaleźć taką przestrzeń.

Piotr Szmyt

…to właśnie podczas bycia w lesie z Mieszkiem po raz pierwszy w życiu poczułem się w lesie jak w domu…
Gdy pierwszy raz się spotkaliśmy, odebrałem Mieszka jako osobę spójną w tym coś myśli, czuje i robi. Jestem bardzo wdzięczny losowi, że miałem możliwość go spotkać.

Robert Riger

Tego co mnie spotkało podczas męskiej wyprawy nie potrafię dokładnie opisać słowami. Po prostu poczułem połączenie z duchem puszczy, co doprowadziło do kosmicznego połączenia z samym sobą. Nie napiszę, że polecam takie doznanie duchowe – polecam Mieszka jako prowadzącego mnie w tym cudownym doświadczeniu. W swojej drodze rozwoju świadomości znalazłem po raz pierwszy takie doświadczenie, które będę starał się cyklicznie powtarzać – najlepiej z Mieszkiem. Dziękuję z całego serca.

Tomasz Kondzielnik
Nowiwojownicy.org

Trudno przecenić wartość wiedzy i umiejętności jej przekazywania jakie mają Karolina i Mieszko. Oba wydarzenia przez nich organizowane w których brałem udział mocno wpłynęły na moje myślenie i podejście do życia. Polecam z całego serca i umysłu.

Filip Kowal

Choć od mojego udziału w Zgromadzeniu Wszystkich Istot upłynęło już trochę wody w rzece to nadal czuję, jak to doświadczenie żyje we mnie i pracuje. Wciąż odczuwam też ogromną wdzięczność do Mieszka i Karo za ich ogromny merytoryczny wkład, za ich wielką mądrość, za wrośnięcie w las i głębokie wyczucie procesów międzyludzkich. Warsztat jest doświadczeniem pełnym intensywnych emocji (często bardzo trudnych), ale oboje potrafili przeprowadzić nas jako grupę przez te trudy i wyprowadzić na słoneczną stronę życia. Bardzo im dziękuję i Każdej Istocie polecam spędzenie wspólnego czasu z Mieszkiem i Karo w Lesie. Samych najlepszości!

Marta Łukowska

Vision Quest było cennym i nowym doświadczeniem dla mnie. Był to wyjątkowy czas spędzony z Karoliną i Mieszkiem, którzy organizują to wydarzenie z wielką pasją, otwartością na wszystkie istoty tego świata.
Samo odosobnienie było dość mocnym przeżyciem, nigdy nie wiecie co kryje się w środku.
Polecam każdemu kto chce sprawdzić się, pobyć sam ze sobą i czasem odkryć zaskakujące rzeczy, które nigdy nie wyszłyby na powierzchnię w codziennym pędzie życia.
Nie bójcie się, warto.

Kasia Lewandowska

Karolina i Mieszko organizują spotkania z sercem i bycie w ich towarzystwie jest ogromną przyjemnością, ich wewnętrzny spokój bardzo się udziela. Vision Quest to jedna z lepszych rzeczy jakie w życiu zrobiłem. Jestem bardzo wdzięczny

Dawid Rozmus

Niezwykły czas spędzony z Karoliną i z Mieszkiem. Przeszedłem z nimi drogę Vision Questu. Było to spotkanie z samym sobą które dało mi największy wgląd w siebie jaki miałem w życiu. Polecam każdemu poszukiwaczowi prawdy. Dziekuję.

Konrad Szamański

Byłem w lesie z Mieszkiem dwukrotnie. Przestrzeń do której zaprasza jest bardzo cenna i bliska mojemu sercu. I nie mówię tu jedynie o fizycznej przestrzeni pięknej dzikiej przyrody, ale o przestrzeni wartości i jakości, które Mieszko wyznaje i prezentuje, z pokorą ale i przekonaniem, naturalnie i autentycznie. Serdecznie polecam!

Karol Swoboda

Brałem udział w 7-dniowej męskiej wyprawie, Bycie w lesie z takim niesamowitym nauczycielem jak Mieszko dogłębnie mnie zmieniło. Teraz gdy wchodzę do lasu, czuję wielką pokorę i głęboki spokój… czuję się jak w domu. Polecam z całego serca.

Maciek Gąsiorek

Lista mailingowa

Zapisz się do naszej listy mailingowej aby otrzymywać najnowsze informacje o prowadzonych przez nas warsztatach, odosobnieniach, projekcie Wolny Las i innych działaniach Fundacji Bycie w Lesie, a także o naszych leśnych przemyśleniach i przygodach :).

Obiecujemy, że nikomu nie przekażemy Twojego adresu. W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania e-maili.